skip to Main Content

Dört Mevsim Taze Her Haliyle Doğal: Kuru Meyve

Her akşam afiyetle yediğimiz yemeklerin bir çoğunun mucidi nasıl bizim için bir gizem ise kuru meyve içinde aynı şey geçerlidir. Yani meyveleri kurutma fikrinin ne zaman ve kimin tarafından ortaya atıldığını bilemiyoruz.

Ancak kurutma işleminin sera ve buzdolaplarının olmadığı bir dönemden günümüze kadar uzanmasına bakarsak sizce de dahiyane bir fikir değil mi? Bu işlemden geçen her meyve uzun bir süre boyunca doğallığını ve zengin içeriğini bozulmadan koruyor! Dört mevsim boyunca doğal ve lezzetli meyveler tüketilmesine olanak sağlayan bu yöntemin mucidine teşekkür ediyoruz.

Kuru Meyve Neden Uzun Daha Süre Dayanır?

Gourmeturk Kuru Meyve sandığı
Doğal yöntemlerle kurutulmuş, 4 mevsim taze kuru meyvelerimiz ile sağlıklı bir yaşama kavuşun.

Bu sorunun cevabı aslında çok basit! Lise biyoloji müfredatı bu noktada imdadımıza yetişiyor. Yaş meyveler %80-90 oranında su içerir. Kuru meyvenin su oranı %10-20 aralığına kadar düşer. Bakteri enzimleri su miktarının %15’in altında olduğu koşullarda çalışamadığı için kuru meyveler, yaş meyvelere oranla daha uzun süre dayanır.


Meyve Nasıl Kurutulur?

Ateşin bulunmasıyla başlayan serüvende, bilimin geldiği son nokta meyve kurutmayı bir sanata dönüştürdü. Şimdi size bir kaç meyve kurutma yönteminden bahsedeceğiz.

Sağlıksız atıştırmalıkların yerini, %100 doğal, 4 mevsim taze dut kurularımız ile değiştirin.

Bazı meyveler sapından ipe dizilerek her meyve için farklı olan kurutulma süresi boyunca güneş alacağı bir ortamda kurumaya bırakılır. Bazı meyveler ise dilimlendikten sonra her meyve için farklılık gösteren bir sıcaklıkta ve sürede fırında kurutulmaya bırakılır.

Eski dönemlerde büyüklerimiz meyveleri temiz havada damlarda veya açık havada kuruturdu. Ancak bu yöntemi günümüzde uygulamak ne yazık ki pek mümkün değil.  Büyük şehirlerde yaşayan insanların artık meyveleri kurutmak için böyle bir şansı pek yok.

Evde kurutulan meyveler bu işlem sırasında egzoz gazlarına ve baca dumanlarına maruz kalır. Ve ne yazık ki sağlıklı beslenmek isteyen insanlar aslında evde kendileri için yararlı bir şey yapmak isterken bekledikleri sonuçla karşılaşamayabilirler.

Teknolojinin geldiği son noktada meyveler evde kurutmanın yanı sıra özel ve doğal yöntemlerle daha verimli bir şekilde kurutulabiliyor. Bu işlem her meyve için özel olarak belirlenen nem oranında ve ideal sıcaklıkta aynı şekilde doğrudan güneşe maruz bırakılarak veya fırında kurutulabiliyor. Bu sayede meyveler doğallığını uzun bir süre korurken, lezzetinden ve zengin içeriğinden hiçbir şey kaybetmiyor!

Gourmeturk doğal kurutulmuş trabzon hurması
Cennetten gelen lezzet, kurutulmuş Trabzon hurması ile ağzınızı tatlandırın

Kuru Meyvelerin Faydaları

Kuru meyvelerin faydaları saymakla bitmeyeceği için ve sizleri daha fazla yormamak adına her kuru meyvenin yararlarını ayrıntılı bir biçimde ayrı ayrı bahsetmeyi tercih ettik. Bloğumuzu takip ederek sağlıklı bir yaşama giden bir yolda doğru adımları atabilirsiniz!

4 Maddede Neden Kuru Meyve?

  • Ara öğünlerde abur cubur tüketmek yerine sağlıklı, pratik ve temiz bir atıştırmalık olarak tercih edilebilir olmasıyla,
  • Özellikle sporcuların ihtiyacı olan karbonhidratı, lifi ve enerjiyi zahmetsizce alabilecek olmalarıyla,
  • Günlük hayatımızda her an yanımızda taşıyabilme kolaylığı sağlamasıyla,
  • Mevsimi olmayan ürünleri tüketmek istediğimizde serada yetişeni tüketmek yerine doğal olanı tüketebilme imkanı vermesiyle,

kurutulmuş meyveler; 4 mevsim boyunca günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası oluyor.

Gourmeturk Kurutulmuş Washington Portakalı
Çıtır çıtır, lezzetli, %100 doğal… Kurutulmuş Washington portakalı ile gününüze lezzet katın!

Anadolu’nun bereketli topraklarında yetişen meyveleri özenle seçiyor, temiz ve doğal köy ortamında, tamamen doğal yöntemlerle kurutuyoruz. Meyvelerin doğallığını bozmamak için katkı maddesi veya şeker ilave etmiyoruz! Tüm ürünlerimizi buraya tıklayarak kolayca keşfedebilirsiniz!

Tüm kuru meyve, kuru sebze, kuru yemiş, kahvaltılık ve atom çeşitlerimizi e-satış bölümümüzde rahatlıkla bulabilirsiniz! Sorularınız, ve istekleriniz için “iletişim” sayfamızdaki bilgileri kullanarak bize kolayca ulaşabilirsiniz. Kurutulmuş meyveler hakkında daha çok bilgi için sosyal medya hesaplarımızı ve bloğumuzu takipte kalın!

Kuru meyvelerimizin size afiyet ve sağlık getirmesi dileğiyle…

Back To Top